tanitim@esenyurt.edu.tr 444 9 123

Kulüpler

Türkçeyi ikinci dil olarak öğrenen kursiyerlerimizin konuşma ve dinleme becerilerini artırmak ve iletişimdeki sorunlarını çözmek için her hafta veya 2 haftada bir hafta sonları olmakla konuşma kulüpleri yapılmaktadır. Amacımız, sunduğumuz bu aktivite ile yabancı dil öğrenme sürecinde yaşanan en büyük problemlerden biri olan hızlı düşünme ve kelime bulma sorununu ortadan kaldırmaktır. Konuşma kulüplerimiz Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde staj yapan öğrenciler tarafından yapılmaktadır. Bunu sağlamakta amacımız, hem eğitimdeki 4 temel beceriyi geliştirmek, hem de yeni insanlarla tanışma ve iletişim sorununu çözmektir. 
 
Bu etkinlikte önceden belirlenen bir konuda Türkçe konuşma pratiği yapılmaktadır. Devamlı tekrarlanacak olan etkinliğimizde en önemli unsur olarak, yeni tanışacağımız biriyle rahat ve zorlanmadan iletişim kurmak, sohbet etmeyi gözlemliyoruz. 
Bu etkinlik topluca yapılır, ancak kursiyerler 6-7 kişilik gruplara bölünür. Konuşmalar Türkçeye odaklanarak, bazen görsellere dayanarak düzenlenir ve başka bir yabancı dil kullanılmamaktadır. Her gruba birer koordinatör tayin edilir. Masalarda bulunacak olan sözlüklerden yardım alınabilir. Koordinatörlerimizden kelime ve ifade konusunda her zaman yardım istenebilir.
 
Program Süresi 
Haftada 2 saat ve Türkçe 
Eğitim süresinde %80 devam zorunluluğu vardır. 
Aktivitenin Yöntemi 
İkili Eşleştirme veya Gruplar arası iletişim